Jak prawidłowo wymierzyć zasłony i firany?

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony i firany?

W 3 prostych krokach pokażemy Ci jak zmierzyć materiał na zasłony i firany, abyś miał/a pewność, że wybrałeś/łaś odpowiedni wymiar dla siebie.

3 proste kroki

 1. SZEROKOŚĆ (ustalenie funkcji, jaką ma pełnić zasłona)
 2. WYSOKOŚĆ (zależna od sposobu mocowania)
 3. OSTATECZNE WYMIARY

 

KROK 1  (SZEROKOŚĆ)

 

Aby obliczyć prawidłowy rozmiar potrzebujemy wymiaru powierzchni, którą chcesz zasłonić zasłoną. Na tym etapie zastanów się czy chcesz, aby zasłona pełniła funkcję dekoracyjną (1) i przez cały czas byłą zsunięta na bok, czy wolisz, aby w razie potrzeby zasłaniała również całe okno (2).

Jeśli wybrałeś/łaś opcję 1, więc zdecydowałeś/łaś się na zasłony, które mają pełnić funkcję dekoracyjną, należy zmierzyć szerokość przestrzeni, która powinna zostać zakryta gotową zasłoną.

PODPOWIADAMY: aby zachować estetyczny wygląd zasłona powinna nachodzić na okno ok 10-15 cm z każdej strony. Dodaj te centymetry do wymiarów ściany.

 Szerokość zasłonJeśli zdecydowałeś/łaś się na opcję nr 2, co oznacza, że chcesz wykorzystać zasłony także do zasłaniania okna, wymierz całą powierzchnię, która ma zasłonić zasłona po rozłożeniu. Pamiętaj, że przy takiej opcji będziemy potrzebować więcej materiału, a zasłona będzie mocniej udrapowana w wersji zsuniętej na bok.

W przypadku FIRANY pobierz wymiar obszaru, który zakryje rozłożona firana.

 KROK 2 (WYSOKOŚĆ)

 

Jeśli zdecydowałeś/łaś już jaką funkcję ma Pełnić zasłona, a tym samym znasz już szerokość powierzchni jaką ma zasłaniać zasłona lub firana potrzebujemy wymiarów wysokości.

Przy pomiarach wysokości należy wziąć pod uwagę sposób mocowania zasłon/firan:

 1. Zasłona/firana mocowana na agrafki szynie przymocowanej do sufitu

Aby zmierzyć odpowiednią wysokość zasłony, zacznij od pomiaru od końca kanału szyny do podłogi. (Nie wkładaj metrówki w kanał!) Następnie od tego pomiaru odejmij odpowiednią ilość centymetrów, aby uzyskać pożądaną odległość od ziemi. Nie zapomnij także odjąć 0,5 cm na wystające agrafki z Twoich zasłon, aby zapewnić idealne dopasowanie.
UWAGA! Najlepiej zmierzyć wysokość w 3 różnych punktach- pod uwagę bierzemy najniższą wartość, a by zasłona nie leżała na podłodze- chyba że takli efekt jest zmierzony.
Mocowanie na agrafki

 1. Zasłona/firana mocowana na karniszu/rurce

Zmierz wysokość powierzchni rozpoczynając od góry rurki karniszowej do podłogi. Następnie od tego pomiaru odejmij odpowiednią ilość centymetrów, aby uzyskać pożądaną odległość od ziemi. Następnie dodaj do osiągniętego wyniku 3cm, ponieważ tyle cm będzie wystawać Twoja zasłona nad karniszem- jest to tak zwana główka, o której warto pamiętać!


UWAGA! Najlepiej zmierzyć wysokość w 3 różnych punktach- pod uwagę bierzemy najniższą wartość, a by zasłona nie leżała na podłodze- chyba że takli efekt jest zmierzony.  

 1. Zasłona/firana mocowana na żabki na szynie/karniszu

Zmierz wysokość od głębokości zapięcia żabki do podłogi. W kolejnym kroku odejmij tyle cm ile chciałbyś mieć zasłonę nad ziemią. Do końcowego wyniku dodaj 1cm- ponieważ tyle wynosi główka w zasłonie, która ładnie zakryje Ci żabkę.

Ogólna informacja dla klientów: Pamiętaj, że ciężar zasłony też ma znaczenie przy doborze
odpowiednich wysokości. Zasłona pod ciężarem ma prawo wydłużyć się +/- 1cm/1,5cm.

PODPOWIADAMY: aby zachować estetyczny wygląd zasłona powinna być mierzona 1 cm nad podłogą.

 

KROK 3 (OSTATECZNY WYMIAR)

 

Przed Tobą ostatni etap obliczeń do idealnych zasłon/firan, które przygotujemy specjalnie dla Ciebie! Obliczymy tu ilość potrzebnego materiału z uwzględnieniem taśmy marszczącej, zapewniającej efekt fali. Taśmy, które wszywamy do ZASŁON mają umarszczenie 1:1,5. To oznacza, że do zasłonięcia 1 metra powierzchni potrzebujemy materiału o szerokości 1,5 metra. Taśmy, które wszywamy do FIRAN mają umarszczenie 1:2, co oznacza, że do zasłonięcia 1 metra powierzchni potrzebujemy materiału o szerokości 2 metrów. 

Ostateczną szerokość potrzebnego materiału wylicz według wzoru:

Dla jednej zasłony: 

(SZEROKOŚĆ POWIERZCHNI DO ZAKRYCIA X 1,5 (marszczenie taśmy) = SZEROKOŚĆ ZASŁONY

Dla jednej firany: 

(SZEROKOŚĆ POWIERZCHNI DO ZAKRYCIA X 2 (marszczenie taśmy) = SZEROKOŚĆ FIRANY

Dzięki powyższym 3 prostym krokom wiesz już jak wymierzyć szerokość i długość zasłony/FIRANY, aby mieć pewność, że będzie idealnie dopasowana do Twojego okna. W ten sposób możesz wrócić do kategorii produktu i wybrać prawidłowe wymiary zasłon/firan, które uszyjemy specjalnie dla Ciebie!

Po wybraniu koloru zasłony w polu szerokość wybierz rozmiar, który potrzebujesz. Dla ułatwienia podajemy informację o szerokości zasłony i jej rozmiarach po umarszczeniu.

 

W polu wysokość wpisz zmierzony wymiar według sposobu mocowania który posiadasz.

 

 

Pamiętaj, że w przypadku różnych mocowań zasłon/firan, stosowany wyżej sposób marszczenia potrzebuje miejsca do zawieszenia. To ważne w przypadku zasłon zawieszanych na agrafki na szynie, która jest pośrodku upięć (zasłona wystaje po 6 cm z każdej strony szyny). Upewnij się, że masz wystarczająco miejsca do powieszenia zasłony, tak aby nie nachodziła na ścianę lubi nie zahaczała o firanę.

Poniżej szacowane wymiary upięć tkaniny w zależności od rodzaju montażu.

 

 

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

OFERUJEMY KOMPLEKSOWĄ USŁUGĘ SZYCIA ZASŁON, FIRAN, ROLET RZYMSKICH

Jak to wygląda?

 1. Wstępna konsultacja z dekoratorem wnętrz/krawcową
 2. Wybór odpowiednich rodzajów tkanin, ich funkcjonalności i kolorów
 3. Pomiary i dobranie odpowiedniego systemu zawieszania
 4. Montaż karniszy lub mechanizmów rolet
 5. Usługa szycia i zawieszanie przygotowanych dekoracji okiennych
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl