Wykonane własnoręcznie ozdoby do mieszkań, pozwoli nie tylko odmienić wygląd pomieszczenia, ale dać niemałą satysfakcję. Wybór odpowiedniego materiału jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonego efektu i zależy od wielu czynników, które mają duży wpływ na efekt końcowy.
Wybór odpowiedniego materiału
Przy wyborze materiału należy brać pod uwagę kilka kwestii. Istotne jest przeznaczenie pomieszczenia, w którym będą wisiały zasłony. Jeśli chodzi o sypialnię, warto zdecydować się na materiał, który będzie chronił przed światłem i ograniczał przepływ dźwięków. W przypadku salonu czy jadalni warto zwrócić uwagę na to, jak materiał się prezentuje, czy dobrze wpisuje się w styl wystroju, czy jest łatwy w pielęgnacji.
Popularne materiały
Niesłabnącym trendem ostatnich lat jest wykorzystanie welwetu w dekoracjach okiennych. Ma on bardzo miękką, przyjemną w dotyku i gładką powierzchnię. Może być matowy, co nadaje głębi kolorom, lub lekko połyskujący przez co nada pomieszczeniom elegancji i luksusu. Welwetowe zasłony są stosunkowo odporne na zagniecenia, a niektóre (w przypadku welwetów Domostory) mają właściwości elektrostatyczne, przez co nie przyciągają sierści i pyłków kurzu, a więc łatwo utrzymać je w czystości.
Dla tych, którzy cenią sobie oryginalność polecamy tkaninę o wyraźnej strukturze plecionki. Dzięki charakterystycznemu splotowi, tkanina świetnie wpisuje się w styl boho, skandynawski, rustykalny. Na szczególną uwagę zasługują plecionki o właściwościach zaciemniających, jak tkanina Sirene. Jest miękka i przyjemna w dotyku, lekko perląca przez co wnosi do pomieszczenia powiew elegancji, ale także chroni pomieszczenie przed światłem (80% zaciemnienia), przez co jest idealnym wyborem do mocno eksponowanych na słońce pomieszczeń, zwłaszcza sypialni.
Chenille (Szenile) to rodzaj tkaniny o miękkiej powierzchni, zwykle zrobionej z przędzy w postaci cienkich kępek. Taka tkanina również może być stosowana do szycia zasłon okiennych. Zasłony szenilowe mają przyjemną dla oka fakturę, są miękkie i dodają pewien stopień luksusu do przestrzeni. Są ciekawą alternatywą dla plecionek i welwetów.
Częstym wyborem materiału na zasłony okienne są również tkaniny naturalne takie jak len czy bawełna. Są lekkie, bardziej przezierne, przez co pozwalają stworzyć jasne, dobrze doświetlone wnętrze. Świetnie absorbują wilgoć. Są przewiewne, co oznacza, że zwłaszcza latem mogą pomagać w regulacji temperatury w pomieszczeniu. Są to jednak materiały gniotące się i mające skłonność do kurczenia. Choć bardziej ekologiczne niż tkaniny poliestrowe, gęste sploty, zwłaszcza po praniu, mogą wydawać się sztywne, co wpływa na ich ogólny wygląd, dobrze więc rozważyć tkaninę z domieszką, która wciąż utrzyma naturalny wygląd tkaniny, ale znacznie ułatwi jej użytkowanie.
Pomoc ekspertów
Jeśli wciąż mamy problem z wyborem odpowiedniego materiału, warto skonsultować się z doświadczonym krawcem lub projektantem wnętrz. Doradzą nam w kwestii dobrania odpowiedniego materiału do naszych potrzeb i preferencji.